TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań z dezynfektorami i przystankami na żądanie
TransInfo.pl - Opublikowano: 22.05.2020 11:30:16
Poznań z dezynfektorami i przystankami na żądanie; fot. ZTM Poznań

Od poniedziałku przywrócony zostaje status przypisany przystankom "na żądanie". Pojawią się też dezynfektory.

Od poniedziałku - 25 maja - ZTM Poznań przywróci status przystanków "na żądanie". w poznańskim taborze pojawią się też dezynfektory.

-"Aby usprawnić komunikację miejską i zapewnić płynność przejazdów autobusów od poniedziałku (25 maja) zmienione zostaną zasady funkcjonowania przystanków "na żądanie": Autobusy nie będą się na nich zatrzymywać, jeżeli nie będzie oczekujących pasażerów, a w pojeździe żadna z osób nie będzie sygnalizować zamiaru wyjścia - czytamy w komunikacie ZTM Poznań.

Większy ruch

Z uwagi na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, w ostatnich dniach obserwowane jest coraz większe natężenie ruchu drogowego i – co się z tym wiąże – odnotowywane są coraz większe opóźnienia autobusów. Decyzja o przywróceniu funkcjonowania na liniach dziennych przystanków "na żądanie" ma poprawić punktualność komunikacji miejskiej. To rozwiązanie powoduje brak zatrzymań w miejscach bez wymiany pasażerów, a przez to zwiększenie płynności przejazdu.

W Poznaniu i okolicach przystanki w tej formule funkcjonują w miejscach, gdzie pasażerowie wsiadają/wysiadają sporadycznie albo tylko w określonych godzinach. Wszystkie one są oznaczone tabliczką z czerwonym napisem "N/Ż". Podobne oznaczenia występują również na rozkładach jazdy w Internecie i na przystankach, informacja o statusie przystanku podawana jest w zapowiedziach głosowych w pojeździe. Od poniedziałku, tak, jak przed wybuchem pandemii, kierowca nie zatrzyma się na przystanku "na żądanie", jeżeli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu (poprzez naciśniecie przycisku "stop" lub "drzwi"), a na przystanku nie będzie widocznych osób oczekujących na przyjazd pojazdu.

Instalacja dezynfektorów

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, w okresie dwóch-trzech tygodni rozpocznie się instalacja bezdotykowych dezynfektorów w pojazdach MPK w Poznaniu – urządzenia te będą montowane przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach i tramwajach.

Są wyposażone w czujniki, a dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk skorzystanie z nich nie będzie tamować ruchu wśród wsiadających/ wysiadających.

-"informujemy, że w dalszym ciągu prowadzący pojazdy będą zobowiązani do otwierania wszystkich drzwi na przystankach, na których się zatrzyma pojazd, bez konieczności naciskania przycisku otwierania drzwi przez pasażera - podkreślą ZTM Poznań.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
Poznań