TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań zdecydował się na podwyżkę cen biletów
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 11.03.2020 12:30:09
Poznań zdecydował się na podwyżkę cen biletów

Od 1 lipca podrożeją bilety w miejskim transporcie publicznym w sieci ZTM Poznań.

Od 1 lipca wprowadzone zostaną podwyżki cen biletów ZTM w Poznaniu – zdecydowali 10 marca miejscy radni. Władze miasta tłumaczą podwyżki m.in. brakami w budżecie spowodowanymi działaniami rządu, w tym zwiększonymi wydatkami miasta na oświatę.

Urząd Miasta Poznania w komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie magistratu zaznaczył, że ostatnie podwyżki cen biletów miały miejsce w 2013 roku. Rok później natomiast przeprowadzono ostatnią kompleksową zmianę taryfy ZTM w ramach wprowadzanego systemu PEKA.

Na tle innych miast

-"Wyższe koszty i brak zmian w cenach biletów spowodowały, że znacznie zmniejszyło się pokrycie kosztów transportu publicznego rosnącymi wpływami z biletów. O ile w 2015 roku pozwalały one sfinansować komunikację publiczną o blisko 43 proc., to w minionym roku udział ten wyniósł zaledwie 36 proc. Tylko w 2019 roku Poznań dopłacił z budżetu do komunikacji publicznej ponad 331 mln zł. To najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca spośród wszystkich dużych miast: Gdańska, Krakowa, Łodzi, Szczecina czy Wrocławia" – wskazano.

Działania rządu

W tym roku – jak podkreślił magistrat – "z uwagi na konieczność sfinansowania przez Poznań zwiększonych - wskutek działań rządu - wydatków na oświatę i brak zapewnienia środków na to zadanie, nie ma możliwości dopłacania tak dużych kwot do komunikacji, jak w roku minionym".

-"Wydatki w budżecie Poznania 2020 na dopłatę do transportu zostały zmniejszone o 15 mln zł. Utrzymanie wysokiego standardu przewozów, do którego przyzwyczaili się już mieszkańcy, jest możliwe pod warunkiem uzupełnienia brakującej kwoty wpływami z biletów. Stąd konieczność podwyższenia cen" – wskazano w komunikacie.

Podkreślono również, że "gdyby po stronie rządowej pojawiło się zapewnienie zrekompensowania Poznaniowi środków budżetowych na oświatę oraz mniejszych wpływów z PIT, wówczas byłaby szansa na zmianę taryfy na poziomie czysto kosmetycznym, wyrównującym wyższe koszty".

Szczegóły nowej taryfy

Od 1 lipca – decyzją miejskich radnych – zmienią się zatem ceny biletów okresowych dla pasażerów płacących podatki na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniem dotyczącym organizacji transportu publicznego – wzrosną one o ok. 20 proc. Koszt Biletu Metropolitalnego 30-dniowego na strefę A zmieni się więc z obecnych 99 zł na 119 zł.

Magistrat wskazał, że ceny biletów okresowych dla osób niepłacących podatków na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami, zostaną podniesione o 30 proc. Koszt biletu okresowego na 30-dni na sieć na strefę A będzie kosztował 149 zł (dziś - 115 zł). Wraz ze zmianami, planowano zupełne wycofanie biletów "trasowanych". Radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili we wtorek poprawkę pozostawiającą bilet 6-przystankowy. Jego cena wzrośnie z 50 do 65 zł. Pozostałe bilety przystankowe zostaną zlikwidowane. Kolejną poprawkę złożoną przez radnych było obniżenie planowanej podwyżki rocznego Biletu Seniora. Od 1 lipca jego cena wyniesie 90 zł (dziś to 50 zł). Osoby powyżej 70. roku życia korzystają z komunikacji publicznej za darmo.

Od lipca zmienią się także opłaty za przejazd z tzw. tPortmonetki na karcie PEKA, czyli tzw. bilet przystankowego. Od 1 lipca 2020 r. stawka za pierwszy przystanek ma wynosić 0,72 zł, za drugi i trzeci 0,60 zł. Wzrost ceny za przystanki 1-3 wynosi 20 proc., za przystanki 4-5 - 18 proc., a za przystanki 6-7 - 13 proc. Od ósmego przystanku cena nie zmieni się.

Zastąpione będą też m.in. uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na liniach ZTM uczniów szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie miasta Poznania lub gmin objętych porozumieniami międzygminnymi - rocznym biletem specjalnym obowiązującym od 1 października do 30 września roku kolejnego na strefę A+B+C+D w cenie 60 zł. Mimo że zmiany taryf obowiązywać będą od 1 lipca, to uczniowie będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji do końca września 2020 roku.

Od 1 lipca 2020 r. proponowana jest także zmiana taryfy jednorazowych biletów czasowych. Nowością ma być bilet obowiązujący do 15 minut na strefę A+B+C+D w cenie 4 zł, który ma zastąpić obecny bilet do 10 minut za 3 zł. Wzrosną też ceny pozostałych dwóch biletów jednorazowych (o 1 zł), jak i czasowych biletów jednorazowych krótkookresowych (24-godzinne i siedmiodniowe). (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
bilet
Poznań