TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rząd chce wprowadzić zerowy VAT na pasażerskie bilety!
TransInfo.pl - Opublikowano: 07.09.2020 09:00:53
Rząd chce wprowadzić zerowy VAT na pasażerskie bilety!

"Dziennik Gazeta Prawna": Zerowy VAT na bilety.

Resort finansów chce, aby sektor transportu pasażerskiego mógł stosować 0-proc. podatek przy rozliczaniu swoich usług.

W tym celu przygotowuje już odpowiedni wniosek o derogację do Komisji Europejskiej - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "DGP", informację taką przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na poselską interpelację. Wprowadzenie zerowego VAT miałoby - pisze gazeta - dwa konkretne cele.

-"Po pierwsze nowa preferencja wpasowałaby się w rządową strategię walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Chodzi o prace nad zwiększeniem dostępności komunikacji autobusowej i kolejowej dla osób żyjących na prowincji, w czym bardzo pomocna byłaby podatkowa ulga, która mogłaby przełożyć się na obniżki cen biletów. Po drugie zerowy VAT miałby pomóc całej branży, którą mocno dotknęły skutki epidemii koronawirusa" - tłumaczy "DGP".

Dziennik zaznacza jednocześnie, że na jakiekolwiek obniżki – czy to stawki podatku, czy to cen biletów – musimy jednak długo poczekać. Zasadą jest bowiem - jak przypomina - że wszystkie przepisy o VAT są ujednolicone na poziomie unijnym.

-"Polska nie może więc samodzielnie i dowolnie wprowadzać stawek 0 proc. ani obniżać stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. lub 5 proc. Zgodę na to każdorazowo muszą wyrazić Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
rząd
komunikacja