TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

SAM zapłaci za Twój bilet. Szybko i bezpiecznie
TransInfo.pl - Opublikowano: 27.02.2019 12:23:16
Nowa generacja zbliżeniowych płatności: SAM!

Visa i Planeta Informática stworzyły Secure Access Module (SAM), dzięki czemu płatności zbliżeniowe w komunikacji miejskiej są teraz jeszcze szybsze i prostsze.

Visa i Planeta Informática stworzyły Secure Access Module, dzięki czemu płatności zbliżeniowe w komunikacji miejskiej są teraz jeszcze szybsze, prostsze i tańsze niż kiedykolwiek. Pierwszym operatorem, który przetestuje - pod koniec kwietnia - system Visa Secure Access Module będzie Metro Rio.

Dzięki rozwiązaniu Visa Secure Access Module (SAM) organizacje i operatorzy transportu publicznego mogą zacząć stopniowo wprowadzać możliwość dokonywania płatności za pomocą karty zbliżeniowej, smartfonu czy urządzenia ubieralnego. Znaczącą zaletą nowego rozwiązania jest to, że nie wymaga wymiany bramek czy terminali, więc nie wiąże się z dodatkowymi wydatkami czy koniecznością spełnienia nowych wymogów technicznych.

Dla operatorów transportu publicznego, którzy w ostatnim czasie zainwestowali w nowe bramki i terminale, SAM może okazać się niskokosztowym rozwiązaniem oferującym korzyści związane z płatnościami zbliżeniowymi, takie jak podniesienie jakości usług, wzrost liczby pasażerów i ograniczenie kosztów stałych związanych z korzystaniem z biletów. Zamiast instalowania nowych bramek lub urządzeń, operatorzy transportu publicznego mogą skorzystać z rozwiązania SAM.

Zbliżeniowy SAM

Secure Access Module wykorzystuje bezpieczną technologię płatności zbliżeniowych EMV i można je wprowadzić w oparciu o istniejące systemy, co znacząco zmniejsza koszty i czas wdrożenia.

Co ważne, SAM jest pierwszą tego rodzaju technologią dla transportu publicznego, dostępną dla wszystkich partnerów technologicznych Visa Ready. Dzięki temu inni dostawcy oprogramowania i urządzeń dla transportu publicznego będą mogli z łatwością włączyć je do swoich ofert.

-"To rewolucyjna zmiana dla podmiotów zarządzających transportem publicznym, które chcą podnieść jakość świadczonych usług oraz ograniczyć koszty działalności związane z zakupem biletów czy doładowywaniem kart miejskich. Dzięki współpracy z Planeta Informática stworzyliśmy całkowicie nowy sposób na przyspieszenie procesu przechodzenia na płatności zbliżeniowe w komunikacji miejskiej. Jest to rozwiązanie skalowalne, wysoce bezpieczne, a przy tym pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie wiąże się z koniecznością wymiany tysięcy czytników" – powiedział Nick Mackie, Global Head of Urban Mobility, Visa.

-"Pracowaliśmy z Visa, aby stworzyć najlepsze pod względem technologicznym rozwiązanie umożliwiające akceptację zbliżeniowych płatności realizowanych w standardzie EMV. Można je wprowadzić obok istniejących systemów płatności typu closed loop, bez konieczności wymiany całej infrastruktury służącej do elektronicznego biletowania" – powiedział Artur Costa, dyrektor generalny Planeta Informática.

Świat czeka

W ostatnim czasie na zlecenie Visa na całym świecie przeprowadzone zostało badanie o nazwie "Przyszłość transportu: mobilność w dobie megamiast“. Wynika z niego, że częstą przyczyną niezadowolenia pasażerów korzystających z komunikacji publicznej jest skomplikowany sposób płacenia za przejazd. Dlatego też wygodne rozwiązania w postaci płatności zbliżeniowych mogą mieć kluczowe znaczenie dla zwiększenia liczby pasażerów oraz podniesienia poziomu zadowolenia z transportu publicznego. Odpowiedzi udzielane przez pasażerów uczestniczących w badaniu wskazują, że gdyby płatności za usługi transportu publicznego były prostsze, korzystanie z nich zwiększyłoby się o 27 proc. Natomiast dla 47 procent badanych problemem jest konieczność zakupu różnych biletów na różne środki transportu.

Vis chce to zmienić i tylko w ubiegłym roku firma pomogła wprowadzić płatności zbliżeniowe w transporcie publicznym w 20 miastach w 12 krajach, a kolejnych 150 projektów jest w fazie realizacji.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
OPS
Visa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.