TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Serbia naprawia ostatnie skutki bombardowań NATO [FILM]
ŽS Tomasz Larczyński, TransInfo - Opublikowano: 13.06.2017 15:13:23
Serbia naprawia ostatnie skutki bombardowań NATO

Kolejowy Žeželjev most w Nowym Sadzie przez Dunaj został zniszczony w trakcie operacji Allied Force, jako ostatni z mostów na Dunaju. I również jako ostatni zostanie odbudowany. Całkowicie nowa konstrukcja zostanie oddana do użytku w sierpniu, zastępując prowizoryczny most z 2000 r. Finansuje ją w większości UE.

Serbia nie powinna marnować 18 lat na realizację projektów infrastrukturalnych, teraz jesteśmy gotowi pracować znacznie szybciej niż wcześniej, i mam nadzieję, że będziemy w sierpniu mogli pochwalić się połączeniem brzegów Žeželjevim mostom, powiedziała dla oficjalnej strony Železnica Srbije wicepremier, prof. Zorana Mihajlović, 8 czerwca, wraz z komisarzem UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych, Johannesem Hahnem.W delegacji, która odwiedziła plac budowy Žeželjevog mosta byli minister energetyki i górnictwa Aleksandar Antić, premier Wojwodiny Igor Mirović, burmistrz Nowego Sadu Miloš Vučević i przedstawiciele zarządów serbskich spółek kolejowych.

Mam nadzieję, podobnie jak komisarz Hahn, że budowa jest najlepszym sposobem, aby zrozumieć, że Serbia i UE muszą ściślej współpracować. Serbia jest kluczowym krajem w regionie i jest ogromnie odpowiedzialna za stabilność w regionie. Każdy rodzaj bezpieczeństwa w regionie zależy od tego, czy wszyscy jesteśmy we wspólnocie narodów europejskich, UE, i w tym sensie mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy pracować razem, szybko, wydajnie i z dobrą koordynacją, powiedziała Mihajlović.

Mihajlović wyjaśniła, że plan zakłada najpierw tylko ruch pieszych i samochodów, a kolejowy dopiero od 21 listopada. Obecnie pracujemy nad budową dróg dojazdowych, i spodziewam się, że wszystko skończy się zgodnie z planem wykonawczym sprzed trzech lat, powiedziała wicepremier.

Žeželjev most, przypomniała, został zbudowany w ciągu czterech lat od 1957 do 1961 roku, po zbombardowaniu został rozebrany w 1999 roku.


WIĘCEJ
Sprawdź też:
Serbia
most
Dunaj

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.