TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Śląskie buduje kolejny węzeł przesiadkowy. Mikołów
PAP - Opublikowano: 26.03.2020 17:30:31
Śląskie buduje kolejny węzeł przesiadkowy. Mikołów

W Mikołowie ruszył zasadniczy etap budowy centrum przesiadkowego.

Wraz z rozpoczęciem w poniedziałek, 23 marca budowy zasadniczej części centrum przesiadkowego w Mikołowie (Śląskie), związanej z infrastrukturą przystankową, pojawiły się tam utrudnienia dla pasażerów komunikacji publicznej.

Nowy węzeł przesiadkowy powstaje w rejonie dotychczasowego dworca autobusowego – położonego w pobliżu mikołowskiej stacji kolejowej na linii Katowice-Rybnik. W ub. roku w pierwszym etapie robót zbudowano m.in. liczący blisko 500 metrów łącznik ul. Waryńskiego i Kolejowej. W pobliżu dworca kolejowego powstał parking.

Drugi etap

Pod koniec stycznia br. ruszył drugi etap prac, związany z budową miejsc postojowych i pięciu zadaszonych peronów przystankowych. Choć ta część inwestycji znajdzie się głównie na terenie dawnego dworca autobusowego, perony będą nieco przesunięte względem dotychczasowych; jednocześnie park między obecnymi dworcami zostanie odrestaurowany, a teren wokół uporządkowany.

W związku z tym pracami już przed tygodniem zaczęto zamykać teren między budynkiem dworca kolejowego, a płytą dworca autobusowego. Przejście między nimi stało się możliwe ul. Kolejową. W poniedziałek dodatkowo zmieniono organizację ruchu autobusów.

Liniowe zmiany

Jak poinformował obsługujący komunikację miejską na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Zarząd Transportu Metropolitalnego, kilka stanowisk przystanku Mikołów Dworzec PKP wyłączono z obsługi.

"Od tego dnia autobusy będą odjeżdżały z innych peronów, niż dotychczas. Zmianie ulegnie również numeracja stanowisk. To istotna wiadomość dla mieszkańców nie tylko całego powiatu mikołowskiego, ale również dużych miast ościennych - Tychów oraz Gliwic" - zaznaczył ZTM.

W trzecim etapie budowy centrum przesiadkowego mają zostać zmodernizowane drogi w okolicach dworca. Rondo u zbiegu ulic Prusa i Miarki zostanie przesunięte i powiększone; dodatkowe ronda są planowane w miejscach wysepek na skrzyżowaniach pobliskich ulic. Efektem ma być odkorkowanie centrum miasta i upłynnienie ruchu.

Miejscowi samorządowcy podkreślają, że węzeł przesiadkowy połączy transport prywatny z publicznym - będzie tam można przesiąść się z roweru, motocykla, samochodu czy autobusu na pociąg. Wartość inwestycji, wspieranej z funduszy unijnych, to ponad 21 mln zł.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
węzeł
Mikołów