TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Smart Taryfa w Białymstoku. Ile przejdziesz, tyle zapłacisz! [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 07.10.2020 18:00:32
Pixel wdrożył Smart Taryfę w Białymstoku. Ile przejdziesz, tyle zapłacisz! [FILM]

Firma Pixel wdrożyła Smart Taryfę w Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Z rozliczeniem MTT/PaYG.

Od 1 października podróżujący Białostocką Komunikacją Miejską posiadający zbliżeniową kartą płatniczą, funkcję płatności NFC w telefonie lub zegarku, mają możliwość skorzystania z inteligentnego rozwiązania Mass Transit Transaction (MTT – VISA) / Pay As You Go (PaYG – Mastercard).

Oznacza to, że Białystok jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło inteligentne rozliczanie za przejazdy, polegające na automatycznym poborze optymalnej opłaty z rachunku karty płatniczej dopiero po zakończeniu doby rozliczeniowej.

Jak to działa?

Wystarczy, że zaraz po wejściu do autobusu BKM podróżujący przyłoży zbliżeniową kartę płatniczą, zegarek lub telefon z uruchomionymi płatnościami do czytnika zbliżeniowych kart płatniczych w biletomacie, bez wybierania na ekranie jakichkolwiek opcji. Urządzenie natychmiast po wykryciu karty wyświetli komunikat "Wejście zostało zarejestrowane". Następnie, kiedy podróżujący zamierza opuścić pojazd, wykonuje tą samą czynność, tj. przykłada kartę płatniczą do czytnika zbliżeniowego, co zostaje podsumowane informacją: "Wyjście zostało zarejestrowane". Niewykonanie rejestracji wyjścia będzie skutkowało w ostatecznym rozrachunku naliczeniem opłaty jak do końca trasy.

Osoby, które w Smart Taryfie BKM chciałyby skorzystać z uprawnienia do 50% ulgi, muszą uprzednio zarejestrować w systemie www.ekarta.bialystok.pl swoją kartę płatniczą, a podczas osobistej wizyty w punkcie obsługi Klienta BKM potwierdzić uprawnienia do ulg, aby przypisać je do karty w systemie taryfowym BKM.

-"Finalna kwota rozliczenia wyliczana jest przez system taryfowy firmy Pixel na podstawie ilości i czasu przejazdów oraz stref taryfowych, w których następowały wejścia i wyjścia z autobusów w ciągu doby rozliczeniowej. Pasażer korzystający ze Smart Taryfy BKM nie musi znać najkorzystniejszej dla siebie taryfy, bo zrobi to za niego system! – podkreśla Dariusz Wittkowicz, dyrektor sprzedaży Pixel. - Za wielokrotne przejazdy w ciągu całej doby tylko w 1-ej strefie taryfowej pasażer zapłaci nie więcej jak za bilet 24-godzinny na strefę 1, a w przypadku wielokrotnych podróży w całej sieci (strefy 1, 2, 3 i 4) maksymalna opłata nie przekroczy ceny biletu 24-godzinnego sieciowego."

Bileciki do kontroli!

Podczas kontroli biletowej posiadacz karty płatniczej lub jej nośnika użytego podczas rejestracji przejazdu, zobowiązany jest przyłożyć ją do certyfikowanego czytnika kontrolerskiego.

Nowa taryfa obsługuje wszystkie zbliżeniowe karty płatnicze Mastercard, Maestro i Visa, a także telefony i zegarki z funkcją NFC, w których uruchomione są płatności zbliżeniowe – np. Google Pay, Apple Pay lub Garmin Pay.

Dane dotyczące historii przejazdów dla danej karty płatniczej i wyliczonej kwoty są dostępne dla pasażerów na portalu www.ekarta.bialystok.pl.

Dodajmy na koniec, że Smart Taryfa BKM to drugi etap wdrożenia systemu elektronicznego poboru opłat w pojazdach białostockiej komunikacji miejskiej. W pierwszym etapie Pixel dostarczył do wszystkich pojazdów BKM 255 biletomatów oraz wdrożył bezgotówkowy system płatności. Teraz bydgoska firma ma za sobą drugi etap.

-"Za nami kolejne wdrożenie w Białymstoku zakończone sukcesem. To m.in. efekt dobrej współpracy z naszymi partnerami w tym projekcie, czyli firmami Beesset oraz APDU i Bankiem Pekao S.A. Mamy nadzieje, że zdobyte doświadczenie pozwoli nam wdrożyć to ciekawe rozwiązanie biletowe także w innych polskich miastach" – podsumowuje Dariusz Wittkowicz.

Więcej o Smart Taryfie na filmie:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
taryfa
Pixel
Białystok