TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sosnowiec przebuduje centrum wokół dworca
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.12.2019 11:30:40
Sosnowiec przebuduje centrum wokół dworca; fot. UM Sosnowiec

Za kilka dni otwarcie ofert w przetargu na przebudowę centrum Sosnowca.

Za kilka dni otwarcie ofert w przetargu na przebudowę centrum Sosnowca.

Przypomnijmy - konkurs na rojekt przebudowy wygrało (rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu 2018) biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

Na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się przebudową placu przed dworcem PKP przy ul. 3 Maja w Sosnowcu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, (czyli budynek usługowy parterowy, fontanna, witacze literowe, zadaszona stacja rowerów miejskich, wiatę parkingową, parking rowerowy, przebudowę zadaszeń zejść do pasażu podziemnego, układ komunikacyjny z założeniem również miejsc kiss&ride wraz z drogą pożarową; organizacją ruchu i urządzeń bezpieczeństwa ruchu; uzbrojeniem terenu oraz zielenią). Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok 50 miejsc za budynkiem "Sezam" przy ul. 3 Maja.

Otwarcie ofert planowane jest na 8 grudnia, a termin realizacji to 10 miesięcy.

Zdaniem urzędników - uroczyste otwarcie placu – po zaplanowanej na 2020 przebudowie – ma się odbyć 3 maja 2021.

Historia koncepcji

Na zlecenie Gminy Sosnowiec konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej centrum miasta ogłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach.

Konkurs biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic. Zadanie dotyczyło opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego: "Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP – ul. 3 Maja w Sosnowcu". Umowa na kwotę 185 tys. zł była nagrodą, którą biuro uzyskało w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zorganizowanym przez Gminę Sosnowiec.

Obszar którego dotyczył konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zlokalizowany jest w rejonie Dworca PKP Sosnowiec Główny i ul. 3 Maja. Granice terenu objętego opracowaniem wyznaczają między innymi: XIX-wieczny Dworzec PKP Sosnowiec Główny wraz z parkingiem, teren kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, liczne obiekty mieszkaniowe z funkcjami handlu i usług - w pierzejach ul. 3 Maja, Placu Stulecia i ul. Warszawskiej. Plac Stulecia i zamykająca go za linią ul. 3 Maja elewacja Dworca PKP stanowią zakończenie głównej osi handlowej miasta - ul. Modrzejowskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
dworzec
Sosnowiec
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.