TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sosnowiec przebuduje centrum wokół dworca
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.12.2019 11:30:40
Sosnowiec przebuduje centrum wokół dworca; fot. UM Sosnowiec

Za kilka dni otwarcie ofert w przetargu na przebudowę centrum Sosnowca.

Za kilka dni otwarcie ofert w przetargu na przebudowę centrum Sosnowca.

Przypomnijmy - konkurs na rojekt przebudowy wygrało (rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu 2018) biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

Na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się przebudową placu przed dworcem PKP przy ul. 3 Maja w Sosnowcu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, (czyli budynek usługowy parterowy, fontanna, witacze literowe, zadaszona stacja rowerów miejskich, wiatę parkingową, parking rowerowy, przebudowę zadaszeń zejść do pasażu podziemnego, układ komunikacyjny z założeniem również miejsc kiss&ride wraz z drogą pożarową; organizacją ruchu i urządzeń bezpieczeństwa ruchu; uzbrojeniem terenu oraz zielenią). Projekt obejmuje także budowę parkingu samochodowego na ok 50 miejsc za budynkiem "Sezam" przy ul. 3 Maja.

Otwarcie ofert planowane jest na 8 grudnia, a termin realizacji to 10 miesięcy.

Zdaniem urzędników - uroczyste otwarcie placu – po zaplanowanej na 2020 przebudowie – ma się odbyć 3 maja 2021.

Historia koncepcji

Na zlecenie Gminy Sosnowiec konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej centrum miasta ogłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach.

Konkurs biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic. Zadanie dotyczyło opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego: "Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP – ul. 3 Maja w Sosnowcu". Umowa na kwotę 185 tys. zł była nagrodą, którą biuro uzyskało w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zorganizowanym przez Gminę Sosnowiec.

Obszar którego dotyczył konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zlokalizowany jest w rejonie Dworca PKP Sosnowiec Główny i ul. 3 Maja. Granice terenu objętego opracowaniem wyznaczają między innymi: XIX-wieczny Dworzec PKP Sosnowiec Główny wraz z parkingiem, teren kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, liczne obiekty mieszkaniowe z funkcjami handlu i usług - w pierzejach ul. 3 Maja, Placu Stulecia i ul. Warszawskiej. Plac Stulecia i zamykająca go za linią ul. 3 Maja elewacja Dworca PKP stanowią zakończenie głównej osi handlowej miasta - ul. Modrzejowskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
dworzec
Sosnowiec