TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Świnoujście z dotacją na transportowe węzły
TransInfo.pl - Opublikowano: 15.05.2019 15:30:40
Świnoujście z dotacją na transportowe węzły

13 maja marszałek województwa zachodniopomorskiego podpisał w Świnoujściu kolejne umowy przewidujące unijne wsparcie.

13 maja marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał w Świnoujściu kolejne umowy przewidujące unijne wsparcie.

Kolejna pula unijnego wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego trafi do Świnoujścia. Samorząd miasta przeznaczy je na drugi etap modernizacji węzła komunikacyjnego oraz stworzenie turystycznego punktu przystankowego, a miejski szpital im. Jana Garduły na profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów skóry. Wszystkie trzy przedsięwzięcia kosztować będą ponad 10 mln zł. 5 mln zł w tej kwocie stanowić będzie unijna dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Projekty dotyczą działań transportowych, turystycznych i prozdrowotnych.

Węzeł i przystanek

Władze miasta przyznane eurofundusze przeznaczą na drugi etap budowy infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo-promowo-autobusowego oraz na utworzenie turystycznego punktu przystankowego dla pieszych, rowerzystów i miłośników sportów wodnych.

W pierwszym przypadku zadanie polegać będzie na połączeniu parkingu park&ride przy ul. Barlickiego z dworcem PKP, dworca komunikacji autobusowej i przystani promowej kładka nad torami i ul. Dworcową. To szczególnie istotne zmiany w kontekście budowy tunelu pod Świną, a tym samym potrzeby organizacji nowych linii komunikacyjnych łączących lewobrzeże i prawobrzeże miasta.

W drugim zaś przypadku projekt obejmuje utworzeniu w dzielnicy Ognica przystanku turystyki rowerowej, pieszej i wodnej wraz z placem festynowym. Przedsięwzięcie podzielono na dwa etapy: lądowy i wodny. Na razie prace dotyczą pierwszego z nich. Uwzględniają budowę placu manewrowego, punktu poboru energii i parkingu, a także montaż wiaty grillowej, toalety czy elementów małej infrastruktury jak: kosze, ławki, stoły, tablice informacyjne, stojaki na rowery i oświetlenie. Koszt pierwszej inwestycji to 8,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł to środki UE. Wydatki na drugą oszacowano na 800 tys. zł, z czego unijne wsparcie wyniesie 300 tys. zł.

Zdaniem marszałka

- Oba projekty są bardzo wartościowe i ważne. Pierwszy - węzeł przesiadkowy Warszów - zmieni tę część prawobrzeża Świnoujścia, wpłynie na poprawę funkcjonalności komunikacji w mieście. Drugi - punkt przystankowy turystyki rowerowej, pieszej i wodnej z dodatkową funkcją placu integracyjno-festynowego - będzie miał za zadanie przede wszystkim integracji mieszkańców, a także pomoże w otwarciu Ognicy na turystów - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Dziś borykamy się z wydłużającymi się realizacjami inwestycji. To niestety dotyczy wszystkich inwestorów, nie tylko Świnoujścia. Dlatego przede wszystkim życzę, aby w przypadku tych obu inwestycji ich realizacje nastąpiły sprawnie. Trzymam kciuki - dodał.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
unia
węzeł
przystanek
Świnoujście