TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szczecin z budżetem 2020: 775,8 mln na transport
TransInfo.pl - Opublikowano: 18.11.2019 17:30:46
Szczecin z budżetem 2020: 775,8 mln na transport

Szczeciński projekt budżetu na 2020 r. jest już gotowy. Zachodniopomorskie miasto czeka kilka kluczowych transportowych inwestycji.

Szczeciński projekt budżetu na 2020 r. jest już gotowy. Zachodniopomorskie miasto czeka kilka kluczowych transportowych inwestycji.

Najwięcej miasto wyda na edukację i naukę (954,5 mln zł), a następnie na transport i komunikację (775,8 mln zł).

Miejskie oszczędności

Generalnie utrzymanie rozwoju Szczecina przy możliwie jak najmniejszych obciążeniach dla mieszkańców – to nadrzędny cel budżetowych działań miasta na kolejny rok. Koszty zadań rosną szybciej, niż dochody, dlatego konieczne jest przesunięcie w czasie niektórych inwestycji oraz regulacja opłat za usługi komunalne. Plan zakłada także egzekwowanie od rządu należnych miastu środków oraz zintensyfikowanie sprzedaży majątku.

Będą jednak oszczędności w wydatkach bieżących i to właśnie w zakresie komunikacji miejskiej. Chodzi o pieniądze jakie idą na opłacenie kursów tramwajów i autobusów. Zaoszczędzone 5 mln zł to dwa procent wszystkich wydatków na komunikację miejską.

- Nie będziemy oszczędzać na oświacie, dzieciach i seniorach. Sytuacja jest trudna, ale nie poddajemy się. Chcemy rozwijać miasto dlatego mamy dobry program inwestycyjny - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Musimy jednak prowadzić politykę finansową w bezpieczny sposób. Chcemy utrzymać najwyższy możliwy rating, czyli A-. To da nam możliwość realizacji naszych planów - dodał Stanisław Lipiński, Skarbnik Miasta.

Tramwaj do Mierzyna

Na kolejne lata zostanie przesuniętych zaledwie kilkanaście spośród niemal 330 ważnych zadań. Dzięki temu uda się zaoszczędzić ponad 800 mln zł. Wstrzymane inwestycje to m. in. budowa torowiska i pętli tramwajowej do Mierzyna.

W rozmowie z Gazeta Wyborczą Piotr Krzystek zastrzegł jednak, że możliwa będzie modyfikacja tramwajowego projektu i rezygnacja z budowy kosztownej pętli tramwajowej na rzecz końcówki w postaci równoległych torów połączonych zwrotnicami, umożliwiających zmianę kierunku jazdy tramwajom dwukierunkowym. Tyle że to by się wiązało z koniecznością zakupu takiego taboru.

Transportowe Inwestycje

Głównym, budżetowym celem Szczecina jest utrzymanie historycznego planu inwestycyjnego w ramach którego realizowane są m.in.:

  • modernizacja torowisk tramwajowych (473 mln zł),

  • budowa węzła Łękno (69 mln zł).

  • budowa węzła Głębokie (60,2mln zł).

  • bezemisyjny tabor autobusowy (25 mln zł).

Otwarte spotkania dla mieszkańców w sprawie budżetu Szczecina odbędą się 20 listopada br. (środa) o godz. 17.00 oraz 23 listopada (sobota) o godz. 11.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budżet
Szczecin