TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tarnowska komunikacja po jasnej stronie mocy [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 24.09.2019 14:30:57
Tarnowska komunikacja po jasnej stronie mocy [FILM]

Od września uczniowie tarnowskich szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Do tego uruchomiono rewolucyjny system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Od września uczniowie tarnowskich szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Do tego uruchomiono rewolucyjny system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Zaczynamy dobrej informacji dla mieszkańców miasta. W tym roku szkolnym uczniowie tarnowskich szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W tym czasie znacznie wzrosło zainteresowanie Tarnowską Kartą Miejską. Zgodnie z regulaminem dotyczącym darmowych przejazdów, uczniowie, którzy podróżują MPK, muszą posiadać jedynie ważną legitymację szkolną.

W związku z wprowadzeniem darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych znacznie wzrosło zainteresowanie Tarnowską Kartą Miejską, na której można zakodować specjalny bilet, chociaż zgodnie z regulaminem do bezpłatnych przejazdów uprawnia legitymacja szkolna. Tylko w jednym tygodniu września przyjęto 700 wniosków o wydanie TKM. Zwykle takich wniosków jest 150. Obecnie czas na wyrobienie karty wydłużył się do miesiąca.

Rewolucyjny SDIP

Kolejna tarnowska nowość to innowacyjny system dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC. Korzystanie z systemu jest bardzo proste gdyż wystarczy posiadać smartfon z połączeniem internetowym. Informacja o realnych przyjazdach na dany przystanek pojawia się w mgnieniu oka na smartfonie użytkownika.

Na uwagę zasługuje fakt, iż do tej pory podobnymi systemami mogły się pochwalić jedynie europejskie metropolie, a w Polsce, np. w Poznaniu system jest w fazie testów. Kilka innych miast w Polsce używa znacznie prostszych systemów, opartych tylko na kodach QR.

Nowy system QRNFC jest uzupełnieniem działającego już systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. W ramach niego dostępne są przystankowe tablice informacji pasażerskiej, aplikacja MyBus oraz integracja z Google Maps, które służą do sprawnego planowania podróży z przesiadkami. Wszelkie inne zewnętrzne aplikacje, np. jakdojade.pl nie pokazują realnych czasów przyjazdów autobusów w Tarnowie. Zobaczcie film o tym rewolucyjnym systemie:

Jak to działa?

1. Na przystanku zeskanuj kod QR lub zbliż smartfon z włączonym modułem NFC.

2. Informacje o realnych przyjazdach pojawią się na Twoim smartfonie.

3. Informacje o Twoim przystanku będą aktualizowane tak długo, jak będziesz używał swojej przeglądarki.

4. Każdy przystanek na swój własny kod QR oraz tag NFC.

Czego potrzebujesz?

1. W większości przypadków niczego… wyłącznie smartfona z dostępem do internetu. Większość nowych smartfonów posiada czytnik kodów QR wbudowany w aparat fotograficzny, który wystarczy uruchomić i zeskanować kod na przystanku. Podobnie jest w przypadku tagów NFC – zwykle wystarczy przyłożyć telefon do odpowiedniego pola na naklejce na przystanku.

2. W przypadku starszych smartfonów do oczytania kodu QR konieczne jest jednorazowe pobranie darmowej aplikacji, np. QR Reader, QR Code lub innych.

3. Jeżeli posiadasz iPhone 7, 8 lub X możesz odczytać tagi NFC za pomocą darmowej aplikacji. Najnowsze XS, XR i wyższe poradzą sobie z odczytaniem kodu NFC bez żadnej dodatkowej aplikacji. Starsze iPhony używają tagów NFC wyłączenie do płatności ApplePay, dlatego nie skorzystasz z naszego tagu NFC. Jednak w ich wypadku bez problemu możesz używać kodów QR.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKM
SDIP
Tarnów
MPK Tarnów