TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Testy autonomicznej taksówki w Japonii
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 28.08.2018 12:48:29
Testy autonomicznej taksówki w Japonii

Dwie japońskie firmy rozpoczęły testy drogowe autonomicznej taksówki. Jazdy próbne z udziałem pasażerów na ulicach Tokio potrwają dwa tygodnie. System ma zostać oddany do użytku do 2020 roku - podała w poniedziałek agencja Kyodo.

Dwie japońskie firmy rozpoczęły testy drogowe autonomicznej taksówki. Jazdy próbne z udziałem pasażerów na ulicach Tokio potrwają dwa tygodnie. System ma zostać oddany do użytku do 2020 roku - podała w poniedziałek agencja Kyodo.

W testach uczestniczą dwa przedsiębiorstwa: ZMP - tokijska firma pracująca nad technologią jazdy autonomicznej, oraz Hinomaru Kotsu - jedna z głównych japońskich korporacji taksówkarskich. W jazdach próbnych wykorzystywany jest samojezdny minivan, który cztery razy dziennie kursuje pomiędzy oddalonymi o ok. 5,3 km tokijskimi dzielnicami Otemachi i Roppongi. Pojedynczy przejazd kosztuje 1,5 tys. jenów (ok. 13 dolarów). Oprócz pasażerów na pokładzie pojazdu przebywają kierowca awaryjny i asystent.

Pierwsza tura testów potrwa do soboty 8 września. Przed końcem roku ZMP i Hinomaru planują przeprowadzić jazdy próbne na nowej trasie - między lotniskiem Haneda a centrum Tokio. Japońscy przedsiębiorcy mają nadzieję, że technologia jazdy autonomicznej pozwoli zniwelować efekt rosnącego niedoboru kierowców przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na taksówki dla zagranicznych turystów.

Autonomiczne taksówki ZMP i Hinomaru mają być dostępne jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi w Tokio w 2020 roku. Aby ograniczyć koszta wprowadzenia systemu w życie spółki zapowiedziały zamiar zrzeszenia mniejszych miejscowych firm taksówkarskich zagrożonych bankructwem ze względu na braki kadrowe.

Kyodo przypomina, że podobne testy technologii autonomicznej jazdy na całym świecie prowadzą również konkurencyjne firmy. W Stanach Zjednoczonych należąca do Alphabetu spółka Waymo współpracuje w testach drogowych z koncernem General Motors, natomiast w Japonii własne testy przeprowadziły w marcu w Jokohamie Nissan Motor i DeNA.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
taxi
Japonia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.