TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

TRAKO 2019: Pomorska Fala z unijnym dofinansowaniem
TransInfo.pl - Opublikowano: 24.09.2019 17:30:34
TRAKO 2019: Pomorska Fala z unijnym dofinansowaniem; Fot. Aleksander Olszak

24 września podpisano umowę na jeden z najnowocześniejszych systemów płacenia za przejazdy w transporcie publicznym w Europie.

Umowa pomiędzy spółką Innobaltica a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana 24 września 2019 r. podczas targów TRAKO 2019 w Gdańsku. Dzięki temu na Pomorzu powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów płacenia za przejazdy w transporcie publicznym w Europie.

Podpisania 24 września umowa opiewa na 90 mln zł.

– To dobry moment dla transportu publicznego na Pomorzu.Mamy rekordową liczbę pasażerów, a mieszkańcy regionu bardzo chętnie korzystają z kolei. Te osiągnięcia wymagają jednak innowacyjnych rozwiązań, takich jak Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności – mówił Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Dzięki tym pieniądzom na Pomorzu powstanie wysoko zaawansowany technologicznie system, który umożliwi wspólną podróż pasażerom, niezależnie od środka transportu czy operatora. - Dziś tak naprawdę robimy pierwszy krok ku nowemu systemowi – dodał wicemarszałek.

Pełna nazwa unijnego projektu to "Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym – budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności".

Czym będzie FALA?

Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Chodzi o kolej, komunikację miejską, a nawet rower Mevo. Dzięki 90 mln zł dofinansowania powstanie cały system. Będą to m.in. czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej. Wydanych zostanie blisko 300 tysięcy kart-nośników identyfikacji NFC.

Powstanie też około 30 punktów obsługi klienta, w których będzie można załatwić wszelkie sprawy związane z biletem lub ewentualnymi reklamacjami. W ramach FALI działać będzie również specjalny planer podróży. To narzędzie, które umożliwi zaplanowanie trasy przejazdu z uwzględnieniem konkretnych preferencji, jak na przykład tylko za pomocą pojazdów niskopodłogowych czy minimalnego czasu na przesiadkę.

Nie tylko dla pasażerów

System zintegrowanego biletu przyniesie korzyści nie tylko pasażerom. Również organizatorzy transportu będą mogli korzystać z systemu. Dzięki uszczelnieniu systemu łatwiejsze będzie rozliczanie dopłat do przewozów z tytułu honorowania ulg ustawowych. Operatorzy zyskają również narzędzie statystyczne, dzięki któremu będzie możliwa lepsza synchronizacja rozkładów jazdy oraz skomunikowań.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
bilet
Pomorskie