TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Uber chce wejść w transport publiczny. W Londynie
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 11.12.2018 17:30:26
Uber chce wejść w transport publiczny. W Londynie

Uber zamierza włączyć do swojej aplikacji rozkłady jazdy londyńskich autobusów i metra. Transport for London odpowiada: "nic o tym nie wiemy".

Uber zamierza włączyć do swojej aplikacji rozkłady jazdy londyńskich autobusów i metra. Ma to się odbyć we współpracy z operatorem systemu transportu zbiorowego Transport for London (TfL) - podał we wtorek - 11 grudnia - dziennik "Financial Times" za osobami bliskimi sprawie.

Według źródeł gazety przedstawiciele amerykańskiej firmy rozmawiali z TfL na temat "pogłębiającej się" współpracy obu podmiotów. Uwzględnienie danych z rozkładów jazdy komunikacji miejskiej miałoby pozwolić aplikacji Ubera na konkurowanie z oprogramowaniem Citymapper działającym m.in. w Londynie, Berlinie i Paryżu. Docelowo program miałby się stać alternatywą dla usług w rodzaju Google Maps i Apple Maps.

"FT" zaznaczył, że londyński operator transportu zbiorowego udostępnia już oprogramowanie umożliwiające dostęp do rozkładów jazdy metra i autobusów, jednak Uber zamierza włączyć je do własnej aplikacji dla podróżujących. Z informacji gazety wynika również, że amerykański koncern chce udostępniać program do planowania podróży umożliwiający dokonywanie opłat za przejazd publicznymi środkami transportu.

TfL stwierdził, że nie pomaga aktywnie Uberowi w wykorzystaniu swoich danych. Rzecznik londyńskiego operatora zaznaczył, że z nikim, również z Uberem, "nie rozmawiał na temat opłat za ich usługi z wykorzystaniem aplikacji". Dodał również, że "nie planuje takiej aplikacji w przyszłości".

Dziennik przypomniał, że TfL próbował już włączyć usługi z zakresu nowej mobilności, takie jak współdzielone przejazdy czy rowery miejskie, w system londyńskiego transportu, ale niechętnie podchodzi do współpracy z firmami prywatnymi. Mogłoby to bowiem prowadzić do większej rywalizacji w transporcie publicznym.

Uber spierał się wcześniej z TfL o przedłużenie licencji na prowadzenie działalności w Londynie, którą utracił we wrześniu 2017 r. W czerwcu amerykańska firma odzyskała uprawnienia na 15 miesięcy. Według "FT" brytyjska stolica jest obecnie dla Ubera swego rodzaju placem testowym dla nowej wizji budowy rynku dla rowerów, skuterów i innych rodzajów transportu. Koncern planuje wprowadzić na londyńskie ulice rowery elektryczne na początku 2020 roku.

Pierwsze testy w zakresie zintegrowania aplikacji z danymi dotyczącymi transportu publicznego Uber przeprowadził już w San Francisco w Kalifornii. Amerykański przewoźnik ogłosił również współpracę z dostarczającą mobilne bilety aplikacją Masabi. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
apka
Uber
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.