TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Uczniowie w Łomży pojadą za darmo?
- Opublikowano: 10.01.2019 15:27:04
Uczniowie w Łomży pojadą za darmo? (foto: UM Łomża)

Z bezpłatnych przejazdów w Łomży mogą obecnie korzystać seniorzy po 60. roku życia. Wniosek o wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów prezydent zamierza skierować do Rady Miejskiej po przyjęciu budżetu na 2019 rok.

Z bezpłatnych przejazdów w Łomży mogą obecnie korzystać seniorzy po 60. roku życia. Wniosek o wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów prezydent zamierza skierować do Rady Miejskiej po przyjęciu budżetu na 2019 rok.

W jego projekcie zapisane są już większe środki na funkcjonowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które umożliwią wprowadzenie tej ulgi. Jeżeli zgodzą się radni, to będzie ona obowiązywała w drugiej połowie roku.

Prezydent Mariusz Chrzanowski zauważa, że bezpłatne przejazdy dla wszystkich lub pewnych grup mieszkańców stają się powoli standardem usług miejskich świadczonych przez samorządy. Przykładów nie trzeba daleko szukać, bo takie rozwiązanie funkcjonuje w sąsiedniej Ostrołęce.

Dlatego docelowo chcę, aby z bezpłatnych przejazdów mogli korzystać wszyscy nasi mieszkańcy. Zwiększy to na pewno ich mobilność, przyczyni się do zmniejszenia korków i emisji spalin, co przełoży się na czystsze powietrze w naszym mieście – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Niezbędne do tego jest jednak przekształcenie MPK z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego, co otworzy nowe możliwości pozyskiwania funduszy na jej funkcjonowanie. Jak zapowiada prezydent możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Obecny tabor MPK składa się z 37 dużych autobusów marki Volvo i Scania, mogących przewieźć 100 pasażerów każdy. Ostatnim zakupem są cztery minibusy marki Karsan Jest, mogące przewieźć 20-25 osób. Będą one kursowały po mniej uczęszczanych liniach oraz w okresach świątecznych. Władze Łomży poszukują także alternatywnych rozwiązań na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku jako pierwszy samorząd w kraju nasze miasto przystąpiło do programu elektromobilności. Rozważane jest wprowadzenie autobusów na wodór. Natomiast w styczniu ma dojść do podpisania listu intencyjnego z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. W ramach współpracy ze spółką skarbu państwa na łomżyńskie ulice będą mogły wyjechać autobusy napędzane gazem ziemnym, a być może powstaną również w naszym mieście nowe źródła doładowania gazowego (CLG i CNG).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Łomża
DKM
MPK Łomża
  • Krzysztof Kantor – 13.01.2019

    za darmo to można plaskacza dostać pod monopolowym

  • Kuba Piotr Koczur – 13.01.2019

    To Dobrze Niech Ci Ucznowie Dbają Tylko O Autobusy I Inne Uważam Ze Tak Powino Być W Całej Polsce :) ;)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.