TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ukraina odmraża transport publiczny. Od 22 maja
- Opublikowano: 20.05.2020 16:30:22
Ukraina odmraża transport publiczny. Od 22 maja fot. kyivmetro

Ukraiński rząd wprowadził "adaptacyjną kwarantannę" w związku z Covid-19.

Rząd Ukrainy podjął w środę20 maja, decyzję o wprowadzeniu w kraju od 22 maja do 22 czerwca "adaptacyjnej kwarantanny", polegającej na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie.

Zapowiedziano, że w piątek - 22 maja - rozpocznie się drugi z pięciu etapów luzowania restrykcji.

Uwolnić transport!

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury przekazało, że od:

  • 22 maja planowane jest wznowienie regularnych i nieregularnych samochodowych pasażerskich przewozów miejskich, podmiejskich, przewozów w ramach jednego obwodu i międzynarodowych.

  • 25 maja ma zacząć działać metro.

  • 1 czerwca uruchomione mają być przewozy koleją oraz samochodowe przewozy między obwodami.

  • 15 czerwca mają być wznowione loty pasażerskie.

Resort zaznacza, że środki transportu będą podlegać obowiązkowej dezynfekcji, a pasażerowie są zobowiązani do noszenia maseczek.

Adaptacyjna kwarantanna

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow wyjaśnił podczas posiedzenia rządu, że wprowadzanie kolejnych etapów łagodzenia ograniczeń w regionach będzie zależało od liczby zachorowań, zapełnienia szpitali pacjentami chorymi na Covid-19 i liczby przeprowadzanych testów.

By przejść na kolejny etap łagodzenia restrykcji, liczba zakażonych w ciągu ostatnich siedmiu dni na 100 tysięcy mieszkańców regionu powinna wynosić mniej niż 12 osób, 50 proc. miejsc w szpitalach przyjmujących chorych na Covid-19 w regionie powinno być wolnych oraz powinno być przeprowadzonych co najmniej 12 testów na 100 tys. mieszkańców.

Stepanow poinformował, że każdy z etapów trwa 10 dni, a o wprowadzaniu lub zniesieniu ograniczeń w danym regionie decyduje regionalna komisja ds. bezpieczeństwa technogenno-ekologicznego i sytuacji nadzwyczajnych.

Łagodzenie restrykcji przewiduje także otwarcie hoteli (z wyłączeniem restauracji i basenów), pozwolenie na przeprowadzanie wydarzeń sportowych (bez widowni), a także nabożeństw w świątyniach (na 10 metrach kwadratowych przebywać będzie mogła jedna osoba). Od 25 maja otwarte mogą być też przedszkola.

Ukraińskie granice

Również w środę rząd podjął decyzję o wznowieniu działania 66 punktów na granicy państwowej z UE i Mołdawią - pisze Interfax-Ukraina.

Szef MSW Arsen Awakow ogłosił, że przejścia graniczne prowadzące do Rosji i Białorusi pozostają zamknięte w związku z sytuacją epidemiczną.

Jak dodał, celem tych działań jest przywrócenie "pełnego ruchu granicznego" na granicy z Polską, Węgrami, Słowacją, Rumunią i Mołdawią. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
komunikacja
Ukraina