TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Unijne, niskoemisyjne fundusze pomogą GZM w walce z wirusem
PAP - Opublikowano: 24.03.2020 16:30:53
Unijne, niskoemisyjne fundusze pomogą w walce z wirusem ; fot. GZM

Metropolia kieruje 9 mln zł na wsparcie walki miast z koronawirusem. Dodatkowo GZM na ten cel chce przeznaczyć jeszcze 90 mln zł z unijnych projektów niskoemisyjnych.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydował 24 marca  o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej na wsparcie miast członkowskich w walce z epidemią koronawirusa. Decyzję musi jeszcze zaakceptować zgromadzenie GZM.

Ponadto zarząd Metropolii zmienił w poniedziałek regulamin jednego ze swych funduszy dotacyjnych, aby miasta mogły zdecydować o ew. przekazaniu jego środków z inwestycji ograniczających niską emisję na walkę z epidemią. Łącznie chodzi o 90 mln zł.

Unijna kasa dla szpitali

-"Postanowiliśmy też rozszerzyć fundusz niskiej emisji o zadania związane z ochroną zdrowia i przeciwdziałanie epidemiom. Oznacza to, że jeśli będzie to konieczne, miasta otrzymują możliwość wykorzystania dodatkowych 90 mln zł. Projekty, które w ramach funduszu niskiej emisji zostały przyjęte na poprzedniej sesji zgromadzenia, będą mogły przez daną gminę zostać wycofane i zmienione na dotację, przeznaczoną na walkę z koronawirusem" - wyjaśnił Karolczak.

Pod tym kątem w poniedziałek zarząd GZM zatwierdził zmianę regulaminu funduszu niskiej emisji, na który przesunięto w tym roku znaczną część dotychczasowego Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Do regulaminu dopisano podpunkt dotyczący możliwości przekazania miastom dotacji na ochronę zdrowia związaną z przeciwdziałaniem epidemiom.

Dzięki temu miasta, które złożyły już zaakceptowane wnioski na realizację projektów niskoemisyjnych o łącznej wartości ponad 80 mln zł, będą mogły je wycofać i zawnioskować o środki na walkę z epidemią koronawirusa. W puli tegorocznego budżetu funduszu niskiej emisji jest także jeszcze niewykorzystanych ok. 8,5 mln zł.

Podczas ostatniej sesji 13 marca br. zgromadzenie GZM zdecydowało o podzieleniu między 36 gmin Metropolii ok. 81,3 mln zł wsparcia z "Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji" (na 101 projektów).

Niska emisja

Pieniądze te zaplanowano pierwotnie na wsparcie projektów związanych z poprawą jakości powietrza, np. termomodernizacje i podłączanie do sieci ciepłowniczych, budowę instalacji OZE, inwestycje w transport publiczny (jak zintegrowane węzły przesiadkowe, parkingi, infrastrukturę przystankową, buspasy, niskoemisyjne autobusy), budowę dróg rowerowych i infrastruktury oraz montaż niskoenergetycznego oświetlenia miejsc użyteczności publicznej.

Największe wsparcie na termomodernizacje budynków i zmianę systemu ogrzewania otrzymały Gliwice - 5,7 mln zł. Zabrze dostało dotację do projektu likwidacji niskiej emisji w budynkach użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych (5,5 mln zł). 4,5 mln zł dostały Tychy - na budowę ścieżek rowerowych i realizację I etapu połączenia pieszo-rowerowego z Kobiórem. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
GZM
unia