TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Kielcach dalej drogie oferty w przetargu na przebudowę dworca autobusowego
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.08.2018 14:39:44
W Kielcach dalej drogie oferty w przetargu na przebudowę dworca autobusowego

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach otworzył oferty w ponownym (drugim już) przetargu na przebudowę budynku dworca przy ulicy Czarnowskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach otworzył oferty w ponownym (drugim już) przetargu na przebudowę budynku dworca przy ulicy Czarnowskiej.

I tym razem nie przedstawiają się one korzystnie. Pierwsza wpłynęła od Budimex S.A., który chce przebudować dworzec za cenę 68717839,26 PLN brutto. Druga zaś pochodzi od Anna-Bud Sp. z o.o. i opiewa na kwotę 74561000,00 PLN. Tymczasem zamawiający chce przeznaczyć na zamówienie tylko 39002346,00 PLN brutto. To nieco lepsze propozycje cenowe niż poprzednio, lecz wciąż wykraczające mocno poza kosztorys zamawiającego. Przypomnijmy, że przy pierwszym podejściu ZTM przetarg zakończył się unieważnieniem. Wpłynęły wówczas 2 oferty – Anna-Bud i Budimex. Pierwsza ze spółek zaoferowała wykonanie zamówienia za kwotę około 79 mln PLN brutto, druga zaś – za ponad 85 mln PLN. Tymczasem Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach oszacował, że inwestycja powinna pochłonąć około 40 mln PLN. Zamawiający starał się uzyskać niższe ceny od wykonawców, poprzez modyfikację projektu, w którym dokonano zmian w zakresie bardziej ustandaryzowanych rozwiązań, materiałów wykończeniowych sufitów i ścian, pokrycia zadaszenia wiat przystankowych, czy oświetlenia budynku. Wydłużono również termin na wykonanie robót budowlanych do 22 miesięcy od podpisania umowy. To jednak wystarczyło tylko aby uzyskać oferty tańsze o około 10-11 mln PLN. Jednocześnie miasto nie zwiększyło budżetu na to zadanie. W tej sytuacji dołożenie niespełna 30 mln PLN do najtańszej oferty może okazać się niezwykle trudne. Przebudowa dworca może się więc oddalić w czasie. Dodać jeszcze należy, że inwestycja jest współfinansowana z budżetu Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 w ramach projektu pod nazwą: "Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach". Zamawiający będzie miał zatem trudny orzech do zgryzienia. Czekamy na rozstrzygnięcie.

Zakres przebudowy dworca autobusowego

Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych wraz z uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na użytkowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą: "Budowa centrum komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów (przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu Dworca Autobusowego przy ul. Czarnowskiej 12 w Kielcach)". Celem inwestycji jest powstanie nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażera. Przebudowie podlegać będzie budynek na rzucie okręgu składający się z podziemia i parteru oraz infrastruktury towarzyszącej, wraz z renowacją dróg dojazdowych oraz parkingów. W trakcie prac renowacyjnych budynkowi zostanie nadany nowy wygląd. W miejscach, gdzie ściany dolnych kondygnacji są przysypane nasypem zostanie wykonane ich odsłonięcie, za pomocą przeszklonych ścian. Ich celem będzie doświetlenie wnętrza światłem naturalnym. Na parterze powstanie miejsce przeznaczone na usługi gastronomiczne oraz informację dla podróżnych, a także miejsca na kiosk, tablicę informacyjną i automat z napojami. W części podziemnej powstaną pomieszczenia gospodarcze, toalety, strefa kas oraz przechowalnie bagażu. Ponadto zostanie wyznaczone miejsce na strefę zabaw dla dzieci lub muzeum historii dworca, infokiosk, bankomat i automaty spożywcze. W centralnej części budynku planuje się wykonanie ruchomych schodów w miejsce istniejących obecnie schodów zwykłych. W trakcie prac remontowo – budowlanych nie będą posadawiane nowe elementy konstrukcji. Dojdzie do przegłębienia posadzki w tunelach oraz w centralnej części kondygnacji podziemnej o około 0,4 m. Na terenie dworca zostanie posadzona nowa roślinność. Całość uzupełnią elementy małej architektury (fontanna, ławki). Ponadto, przy dworcu na przystankach komunikacji miejskiej pojawią się tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Będą one dwustronne, wykonane w technologii LED, minimum 10 wierszowe. Powinny one pokazywać rzeczywisty czas odjazdu autobusów, a jeśli nie będzie to możliwe, to czas rozkładowy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Kielce
ZTM Kielce
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.