TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Łomży uczniowie pojadą z darmo
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 02.09.2019 14:30:42
W Łomży uczniowie pojadą z darmo ; fot. MPK Łomża / FB

Od października w Łomży wejdzie bezpłatna komunikacja dla uczniów.

Od 1 października w Łomży będzie obowiązywała bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów miejscowych szkół – taką decyzję podjęli jednogłośnie radni. Ulga obejmie wszystkich uczniów, czyli również tych, którzy nie mieszkają w tym mieście.

Na sfinansowanie takich przejazdów w rym roku (październik-grudzień) miejska spółka komunikacyjna dostanie dodatkowe blisko 380 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu Łomży. Ile będą takie przejazdy kosztować w całym roku 2020, na razie nie wiadomo. Szacunki magistratu mówią o około 1 mln zł.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół, to propozycja prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. Przed głosowaniem radni dyskutowali nad propozycją ograniczenia tej ulgi do osób, których rodzice płacą podatek dochodowy od osób fizycznych w Łomży. Padały argumenty nie tylko finansowe (mniej osób korzystających z ulgi, to mniejsze obciążenie dla budżetu miasta), ale również dotyczące dzielenia uczniów na lepszych i gorszych (tych z Łomży i spoza miasta).

Prezydent Chrzanowski przypominał, że w budżecie na ten rok planowano taki wydatek. Poinformował też, że z ościennymi gminami będą prowadzone rozmowy na temat ich udziału w sfinansowaniu ulgi dla uczniów z rodzin w mieszkających tych gminach. Przypomniał też o planach wprowadzenia bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami dla wszystkich pasażerów w Łomży. Jako termin takiej zmiany podał 2021 rok.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów, ale ograniczone do podstawówek i wygaszanych gimnazjów, obowiązują od prawie roku w stolicy województwa podlaskiego – Białymstoku. Dotyczą jednak wyłącznie osób, które w tym mieście mieszkają. Z powodu stanu finansów miasta przy uchwalaniu budżetu na 2019 r. nie została uwzględniona poprawka radnych opozycyjnych z PiS, by z bezpłatnych przejazdów korzystali także uczniowie szkół średnich.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
ulga
BKM
Łomża
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.