TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Manchesterze pojadą autobusy z franczyzy
FRANCZYZAWPOLSCE.P - Opublikowano: 16.05.2018 13:52:04

Nie tylko w Polsce samorządy borykają się z problemem utrzymania siatki połączeń lokalnych,

Jak informuje portal franczyzawpolsce.pl - nie tylko w Polsce samorządy borykają się z problemem utrzymania siatki połączeń lokalnych, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i zapewnieniu pasażerom ciągłości przejazdów. W Manchesterze odpowiedzią ma być franczyza.

Samorząd w Manchesterze już raz podjął odważną decyzję dotyczącą transportu. Była nią deregulacja rynku, w wyniku której po mieście zaczęło jeździć 40 niezależnych przewoźników, oferujących różne taryfy, bilety i rozkłady jazdy. Mieszkańcy miasta mogą od tamtej pory kupić łączone bilety różnych firm, ale zwykle są one droższe, niż bilet na usługi jednego przewoźnika. Dodatkowo nie ma mowy o skutecznym dopasowaniu siatki połączeń autobusowych do innych środków lokalnego transportu, takich jak pociąg.

Urząd nie widzi szans na ponowne upaństwowienie autobusów, które wiązałoby się z olbrzymimi kosztami. Wyjście z sytuacji upatruje we franczyzie. Miejski urząd transportu na razie sonduje zainteresowanie takim modelem wśród 35 lokalnych, narodowych i międzynarodowych przewoźników.

W Manchesterze trzech na czterech pasażerów komunikacji miejskiej korzysta z autobusu. Rosną wydatki na transport miejski i nakłady ponoszone przez przewoźników, a jednocześnie spada liczba pasażerów. Młodsi wybierają rower czy współdzielone taksówki i samochody. Na cięciach w rozkładach jazdy cierpią najstarsi i najbiedniejsi, którzy nie mogą sobie pozwolić na inny środek transportu, niż autobus. Dzięki franczyzie firmy transportowe wnosiłyby do budżetu miasta opłaty za to, że mogą obsługiwać teren, w zamian trzymając się ustalonego z góry rozkładu, cennika i zasad. Gdyby taki model się przyjął, być może byłby odpowiedzią na kłopoty polskich PKS-ów.WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
W. Brytania
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.