TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawa gotowa na czerwoną strefę. Chce tylko wiedzieć wcześniej
TransInfo.pl - Opublikowano: 15.10.2020 09:30:02
Warszawa gotowa na czerwoną strefę. Rząda tylko wcześniejszej informacji; fot. UM Warszawa

Trzaskowski: Warszawa jest gotowa na wejście do czerwonej strefy

Warszawa jest gotowa na przejście do czerwonej strefy - zapewnił w środę , 14 października, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zaapelował też do rządu o konsultowanie z samorządami podstawowych decyzji dotyczących walki z koronawirusem.

Na środowej konferencji rzecznik MZ został zapytany, czy w największych miastach takich jak Warszawa i Kraków znajdują się jakieś większe ogniska zakażeń oraz czy w związku z wysoką liczbą przypadków koronawirusa Warszawa może wejść do strefy czerwonej.

Rzecznik MZ podkreślił w odpowiedzi, że obecnie w Polsce nie ma dużych ognisk.

"Wciąż to powtarzamy, zakażamy się w tej chwili na ulicach" - powiedział. "Jeżeli pani pyta, czy Warszawa ma szanse znaleźć się w strefie czerwonej, to nie będę tu ukrywał, że zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako powiatów czerwonych i niestety będzie w tym zapewne dość dużo miast" - przekazał.

Wcześniejsza informacja

W środę także prezydent Trzaskowski był pytany podczas konferencji prasowej, czy w związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem miasto jest gotowe na wejście do czerwonej strefy.

"My jesteśmy gotowi w Warszawie na przejście do czerwonej strefy. Wiemy dokładnie, jakie są założenia i od wielu dni się do tego przygotowujemy" - powiedział Trzaskowski.

Podkreślił przy tym, że podstawowe decyzje w tej sprawie powinny być przez rząd konsultowane z samorządowcami. "Żebyśmy wiedzieli, czego możemy się w kolejnych tygodniach spodziewać, tak żebyśmy się lepiej mogli do tego przygotować" - dodał.

"Domagamy się nie tylko zawiadamiania dzień wcześniej, że rząd podejmuje konkretne środki, tylko konsultacji, rozmowy o strategii i odpowiedzi na nasze pytania. Bo przecież one zmierzają do tego, żeby razem lepiej się przygotować na to, co będzie się działo w Polsce, na Mazowszu, czy w Warszawie" - zaznaczył prezydent stolicy.

Aktualna sytuacja

Od ubiegłej soboty cała Polska jest w żółtej strefie, w której obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni publicznej m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach. W 32 powiatach i 6 miastach obowiązuje strefa czerwona z surowszymi restrykcjami, m.in. ograniczono tam czas, w którym lokale gastronomiczne mogą być otwarte do godziny 22.

W czerwonej strefie z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdują się powiaty: aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie); bełchatowski, wieluński (woj. łódzkie); limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (w woj. małopolskie); otwocki i szydłowiecki (woj. mazowieckie); oleski (woj. opolskie); dębicki i mielecki (woj. podkarpackie); białostocki, zambrowski (woj. podlaskie); kartuski, kościerski, pucki, słupski (woj. pomorskie); kłobucki (woj. śląskie); kielecki (woj. świętokrzyskie); bartoszycki, działdowski, iławski i ostródzki (woj. warmińsko-mazurski); krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński (woj. wielkopolskie).

Na liście jest też 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
rząd
Warszawa