TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Weź mLegitymację na wakacje
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 21.05.2019 10:30:18
Weź mLegitymację na wakacje

MEN zachęca szkoły do mLegitymacji, czyli mobilnych legitymacji w smartfonach

MEN zachęca szkoły do przystąpienia do projektu mLegitymacja. mLegitymacja to aplikacja w smartfonie potwierdzająca posiadanie przez ucznia legitymacji szkolnej, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.

mLegitymacja to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji, będąca częścią aplikacji mObywatel.

Bezpieczne narzędzie

"Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem" - zaznacza resort edukacji. - "Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z +tradycyjnych+ dokumentów. Nie tylko podczas kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. mLegitymacja daje prawo do otrzymania dodatkowych, przysługujących uczniom, zniżek. Jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych" - czytamy w informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie internetowej resortu edukacji.

MEN wyjaśnia, że aby móc korzystać z mLegitymacji wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią specjalny formularz (można w niego "wejść" za pośrednictwem strony internetowej ministerstwa). Drugi krok to podpisanie porozumienia.

"Korzystanie z mLegitymacji jest bezpłatne. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania" - przypomina MEN zachęcając szkoły do przystąpienia do projektu mLegitymacja.

Mobilne ABC

Legitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. Do tej pory z takiej możliwości skorzystały już 232 szkoły.

W mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w tradycyjnej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji tradycyjnej. W przypadku utraty ważności tradycyjnej legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

MEN podkreśla, że mLegitymację trudno podrobić. "Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu)" - wyjaśnia.

Od września ub.r. szkoły mają możliwość wydawania uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (czyli tak ja wcześniej) lub w postaci elektronicznej. Legitymacje w postaci elektronicznej tzw. e-legitymacje to plastikowe karty, wielkości karty kredytowej. Dwie formy legitymacji przedszkolnych, czyli papierową i elektroniczną, przewidziano także dla dzieci niepełnosprawnych chodzących do przedszkola. Koszty wydania e-legitymacji pokrywają organy prowadzące szkoły. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MEN
kontroler
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.