TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wiemy ile kosztuje zielony przystanek w Białymstoku
TRANSINFO.PL - Opublikowano: 31.07.2019 15:30:00
Wiemy ile kosztuje zielony przystanek w Białymstoku

W Białymstoku powstają zielone przystanki i wiemy ile będą kosztować. Miasto podpisało umowę z firmą FPP Enviro Sp. z o.o., której zadaniem jest dostawa i montaż trzech wiat przystankowych oraz pielęgnacja posadzonych tam roślin. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 169 581,51 PLN brutto. Firma została wybrana w drodze przetargu nieograniczonego, gdzie nie miała żadnej konkurencji.

W Białymstoku powstają zielone przystanki i wiemy ile będą kosztować. Miasto podpisało umowę z firmą FPP Enviro Sp. z o.o., której zadaniem jest dostawa i montaż trzech wiat przystankowych oraz pielęgnacja posadzonych tam roślin. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 169 581,51 PLN brutto. Firma została wybrana w drodze przetargu nieograniczonego, gdzie nie miała żadnej konkurencji.

Dwa zielone przystanki gotowe
Pierwsze dwa zielone przystanki już powstały. Mowa tu o Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów (przystanki numer 445 i 449). Montaż zarówno wiat, jak i nasadzenia roślin w tej lokalizacji już się zakończyły. Zostały tam posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach są sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z kolei ściany przystanków są otoczone pnączami.

To nie koniec zielonych przystanków w Białymstoku. Zgodnie z umową wykonawca dostarczy i zamontuje jeszcze jedną wiatę z nasadzeniami. Lokalizacja przystanku ma być wskazana przez miasto najpóźniej do 28 sierpnia. Trzeci zielony przystanek powstanie najpóźniej do końca września.

Wiaty i zieleń
Zielone przystanki w Białymstoku tworzą:

 • konstrukcja wiaty przystankowej będącej osłoną dla pasażerów oczekujących na przystanku autobusowym,
 • elementy zintegrowane z konstrukcją wiaty: zielony dach retencyjny, system retencjonowania wody, zielona ściana będąca wypełnieniem trzech segmentów tylnej ściany konstrukcji wiaty przystankowej, elementy towarzyszące, takie jak: gablota na rozkłady jazdy, siedzisko ławki i oparcie z listew drewnianych z drzewa iglastego, donica z roślinnością, dodatkowy pas roślinności za przystankiem.
Zalety zielonych przystanków
Przystanki otoczone roślinami wyglądają interesująco, ale na tym nie kończą się ich atuty. Wprowadzają one zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym, w miejscach oczekiwania na środek transportu. Są to rozwiązania korzystne dla środowiska, ale nie tylko. Roślinny dach przystanku obniży temperaturę otoczenia i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.

Pielęgnacja roślin
Realizacja trzeciego zielonego przystanku nie oznacza końca współpracy z firmą FPP Enviro. Spółka ta będzie miała obowiązek pielęgnacji posadzonych roślin przez okres 2 lat. Mowa tu o takich zabiegach pielęgnacyjnych jak:

 • nawożenie - minimum dwa razy w roku – dawka startowa (wiosną) i dawka uzupełniająca,
 • nawadnianie – podlewanie roślin w donicy wolnostojącej w miarę potrzeb lecz nie mniej niż dwa razy w miesiącu,
 • odchwaszczanie – dwa razy w miesiącu (od maja do września),
 • cięcia pielęgnacyjne i formujące pokrój – raz w roku,
 • ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami w zależności od potrzeb,
 • wymiana uschniętych i chorych roślin na nowe, w tym samym gatunku i odmianie oraz stadium wzrostu i rozwoju,
 • uzupełnianie ubytków w podłożu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
Białystok
BKM Białystok
 • Tomek Kacper – 31.07.2019

  prawie 200 tys złotych za drzewka i krzaczki na przystanku? Żyjemy w kraju bardzo bogatym jeżeli w taki sposób szastamy publicznymi pieniędzmi. Obywatelu płacz i płać na urzędników.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.