TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wileńscy kontrolerzy biletów z nasobnymi kamerami
TransInfo.pl - Opublikowano: 14.09.2020 16:00:34
Wileńscy kontrolerzy biletów z nasobnymi kamerami

Surowsza kontrola na lokalnych, liniach autobusowych w regionie wileńskim.

Na terenie rejonu wileńskiego, na trasach podmiejskich, od jesieni ubiegłego roku pasażerowie są kontrolowani przez pracowników posiadających nasobne kamery wideo.

Kontrolerom ZSA "Dorsimus", pełniących funkcje kontrolerów transportu publicznego, zezwolenia na pracę z kamerami wideo wydał Państwowy Inspektorat Ochrony Danych. O nagraniu wideo pasażerowie są informowani poprzez naklejkę, przyklejoną do odzieży kontrolera z napisem "Dokonuje się obserwacji wideo".

Skąd taki pomysł? Podczas kontroli transportu pasażerskiego często zdarzają się sytuacje i nieporozumienia po obu stronach, dlatego po wykryciu naruszenia i udostępnieniu materiału filmowego oczekuje się szybszego i obiektywnego zbadania spornych sytuacji, unikając interpretacji w przypadku konfliktu między pasażerem, kierowcą i kontrolerem.

Nie ma biletu? Nie ma kursu

Jednocześnie samorząd apeluje:

-"Szanowni pasażerowie, po opłaceniu przejazdu, wymagajcie od kierowców wystawiania biletów po ustalonych cenach. Zachowujcie bilet do końca podróży. Bilet – to dokument pasażera, uprawniający do podróży autobusem. Kupno biletu jest również ważne, ażeby w razie wypadku pasażerowie nie zostali bez dowodu, że byli w tym czasie w autobusie. Wasza świadomość i odpowiedzialność przy zakupie biletu zmniejszyłaby straty przewoźników, co pomogłoby w powołaniu dodatkowych marszrut, o które prosili mieszkańcy, i zapewniłoby Wasze bezpieczeństwo."

Cennik litewskiego gapowicza

Zgodnie z art. 446 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych Republiki Litewskiej:

  • W przypadku przewozu przez pasażerów niezapłaconego bagażu w środkach transportu pasażerskiego pasażerowie podlegają grzywnie w wysokości od 10 do 12 euro.

  • Pasażerowie, którzy zakupili bilet ulgowy, ale nie przedstawili niezbędnych dokumentów potwierdzających prawo do ulg transportu, podlegają grzywnie w wysokości od 10 do 14 euro.

  • Przewóz dzieci nie młodszych, niż do 7 roku życia, ale poniżej 14 roku życia bez biletu w pojazdach pasażerskich skutkuje karą dla rodziców lub opiekunów od 12 do 24 euro.

  • Pasażerowie, którzy podróżują bez biletu lub którzy zakupili bilet ulgowy, ale nie są uprawnieni do ulg transportowych, podlegają karze grzywny od 16 do 30 euro.

I na koniec przypomnienie - ze względu na zagrożenie koronawirusem, w regularnym transporcie obowiązuje zasłanianie ust i twarzy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontroler
Litwa