TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrocław będzie miał pierwszy zielony węzeł
TransInfo.pl - Opublikowano: 09.07.2019 15:30:10
Wrocław będzie miał pierwszy zielony węzeł

Zgodnie z planem wrocławski węzeł przesiadkowy na rondzie Reagana zazieleni się do 15 października.

Rondo Reagana we Wrocławiu ma szanse się zazielenić i to w niedługim czasie.

Wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej jest już po otwarciu ofert w przetargu, który miał na celu wyłonić firmę zainteresowaną zrealizowaniem inwestycji pod nazwą: "Zielona enklawa, Rondo Reagana". Zadanie będzie realizowane z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Do zamawiającego wpłynęła jedna oferta od firmy: Smart Michał Czarnecki, która chce zrealizować przedsięwzięcie za cenę 390 556,22 PLN. To nieco więcej niż szacowało miasto. Różnica wynosi niespełna 23 tys. PLN. Nie jest to duża kwota i naszym zdaniem jest szansa, że miasto zaakceptuje jedyną ofertę. Jeśli tak, to rondo Reagana zazieleni się do 15 października.

Stan aktualny

Teren inwestycji zlokalizowany jest w śródmieściu Wrocławia. Położony jest na placu Grunwaldzkim, pomiędzy wysoką i średniowysoką zabudową mieszkaniowo-usługową. Teren objęty przedsięwzięciem zlokalizowany jest na owalnym rondzie Reagana, na tzw. wyspie przystankowej, pomiędzy kilkupasmowymi jezdniami ulic. Znajduje się tam eliptyczna wiata przystankowa, o wysokości około 5-6 m, zlokalizowana nad węzłem przesiadkowym dla kilkunastu przystanków tramwajowych i autobusowych. W obrębie węzła zlokalizowanych jest kilka peronów miejskiej komunikacji, przeszklone wiaty przystankowe, schody oraz windy łączące przystanki z przejściami podziemnymi pod rondem Reagana. Przystanki oddzielone są od otaczających je ulic ażurowym ogrodzeniem stalowym, dookoła którego znajduje się pas terenu, ze skrajnią otaczających ulic wydzieloną słupkami kamiennymi. Cały teren ronda Reagana wybrukowany jest kostką kamienną i płytami kamiennymi, a w obrębie ronda nie występują żadne nasadzenia zieleni.

Będzie zielono

Na terenie wzdłuż dłuższych boków elipsoidalnej wiaty, pomiędzy zewnętrznym ogrodzeniem przystanków, a słupkami skrajni drogowej zaprojektowano ustawienie stalowych donic z wbudowanym systemem nawadniającym. Przy słupach konstrukcyjnych wiaty ustawione zostaną donice, które obsadzone zostaną dwoma rodzajami pnączy, zimozielonego bluszczu pospolitego i winobluszczu pięciolistkowego oraz ozdobnych traw. W celu ograniczenia wzrostu roślin pnących na elementy konstrukcyjne wiaty przystankowej zaprojektowano system obejm, mocowanych za pomocą zacisków i śrub do słupów konstrukcyjnych wiaty. Na każdym ze słupów, przy których będą stały donice, zaprojektowano po trzy obejmy, pomiędzy którymi zamocowane zostaną po trzy pręty stalowe, umożliwiające wspinanie się roślin pnących. Dodatkowo pomiędzy górnymi obejmami konstrukcji wsporczej pod pnącza, pomiędzy sąsiadującymi słupami, rozpięte zostaną po dwie liny stalowe, które umożliwią rozrost pnączy na boki od słupów. Pomiędzy donicami z nasadzeniami pnączy ustawione zostaną duże donice, w których pojawią się nasadzenia szybko rosnących bambusów drzewiastych.

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia mają zostać obsadzone przygotowane donice następującymi roślinami: bluszczem pospolitym, winobluszczem pięciolistkowym, rozplenicą japońską, bambusem złocistym.

Pielęgnacja roślin

Zamówienie obejmuje również pielęgnację gwarancyjną w okresie 3 lat polegającą m.in. na:

- regularnym podlewaniu - raz w tygodniu w okresie od kwietnia do września - w zależności od warunków pogodowych,

- regularnym odchwaszczaniu - minimum raz na 2 tygodnie w okresie od kwietnia do czerwca, raz w miesiącu od marca do września,

- regularnych cięciach formujących i zagęszczających powojników,

- usuwaniu obumarłych części traw - na wiosnę,

- regularnym nawożeniu dostosowanym do potrzeb roślin,

- uzupełnianiu kory,

- wymianie uszkodzonych roślin,

- oprysku w razie wystąpienia chorób lub szkodników - w razie potrzeby, regularnym wygrabianiu liści w okresie jesiennym oraz uzupełniającym wygrabianiu w okresie wiosennym.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
węzeł
Wrocław
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.