TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zabrze z dotacją na dwa węzły przesiadkowe
TransInfo.pl - Opublikowano: 30.09.2020 09:30:30
Dwa dworce autobusowe powstaną w Zabrzu

Zabrze z unijną pomocą zbuduje dwa dworce autobusowe.

Dwa dworce autobusowe z parkingami zamierza zbudować przy unijnym wsparciu samorząd Zabrza. Powstaną one w miejscu istniejących dworców, nieposiadających parkingów – w ścisłym centrum miasta i w dzielnicy Rokitnica.

Miasto poinformowało o otrzymaniu dotacji do inwestycji, nazywanych centrami przesiadkowymi, które znajdą się przy ul. Goethego oraz przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia.

Co powstanie?

Obejmujący oba obiekty projekt oszacowano na 119,5 mln zł; przyznana dotacja wynosi 96,4 mln zł.

"W pierwszej lokalizacji przewidziano budowę obiektu o powierzchni ok. 10,4 tys. m kw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi. W drugiej lokalizacji zaplanowano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 m kw. (poczekalnia i drobne usługi)" – wynika z informacji zabrzańskiego samorządu.

"W obu miejscach dostępne będą stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktury towarzyszącej (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R). Przewidziano także przebudowę dróg i sieci infrastruktury" – dodało miasto.

Ślaski ZIT

Wniosek dotyczący tych inwestycji zabrzańscy samorządowcy złożyli do ostatniego w obecnej unijnej perspektywie finansowej konkursu dot. transportu niskoemisyjnego, prowadzonego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT - to instrument Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Ostatni w tej perspektywie taki konkurs woj. śląskie ogłosiło na początku listopada 2019 r. Przewidziano w nim ponad 171 mln zł na dotacje do inwestycji m.in. w centra przesiadkowe, inteligentne systemy transportowe i tabor autobusowy w centralnej części woj. śląskiego.

Jak wynika z informacji na stronach samorządu woj. śląskiego, procedurę oceny formalnej przeszło w tym naborze 20 projektów.

Wnioski o podobnej wielkości projekty infrastrukturalne złożyły w tym naborze m.in. samorząd Bytomia (budowa węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, obok dworca kolejowego, za 137,6 mln zł, przy wnioskowanej dotacji 111,9 mln zł) i władze Dąbrowy Górniczej (III etap przebudowy infrastruktury komunikacyjnej miasta pod kątem zrównoważonego transportu za 123,8 mln zł, przy wnioskowanej dotacji 87,8 mln zł).

W tym samym naborze złożono też m.in. kilka wniosków o dofinansowanie zakupów taboru autobusowego – gazowego, hybrydowego i elektrycznego czy budowy parkingu wielopoziomowego.

W poprzednim konkursie w tej dziedzinie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO) w październiku 2019 r. między 10 inwestycji podzielono ponad 256 mln zł wsparcia.

W woj. śląskim poprzez lokalne samorządy wdrażające ZIT i RIT rozdzielanych jest około 32 proc. środków tamtejszego RPO na lata 2014-2020 (RPO). Dostały one do podziału 1,1 mld euro.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
węzeł
Zabrze