TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zachodniopomorskie i Dolnośląskie apelują o odmrożenie granic
TransInfo.pl - Opublikowano: 25.05.2020 16:30:25
Zachodniopomorskie i Dolnośląskie apeluje o otwarcie granic; fot. KD

O otwarcie małych przejść granicznych i przedstawienie planu otwierania granic apelujejuą marszałkowie województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

O otwarcie małych przejść granicznych i przedstawienie planu otwierania granic apelują marszałkowie województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorskie

25 maja samorządowcy, którzy spotkali się w poniedziałek, stojąc po dwóch stronach granicy polsko-niemieckiej w Rosówku i Rosow podkreślali, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, iż życie na zamkniętej granicy zamarło.

-"Mamy nadzieję, że jednak ten trudny czas pandemii wkrótce przeminie, a nasze rządy – rząd polski i rząd niemiecki - stworzą wspólnie, możliwie najszybciej, i o to apeluję, mapę drogową do tego, żebyśmy mogli bezpiecznie, ale razem funkcjonować" – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak dodał, "dobrym ruchem" było odmrożenie granicy dla ruchu transgranicznego – pracowników czy uczniów – ale konieczne jest poznanie całego planu odmrożenia granicy.

-"Uważam, że rząd powinien podjąć natychmiastowe działania, żeby uruchomić kolejne przejścia graniczne, takie, jak to – zamknięte" – podkreślił Geblewicz.

-"(Apelujemy) aby te granice zostały otwarte nie w połowie czerwca, ale już wcześniej na małych przejściach granicznych po to, żeby pracownicy transgraniczni i inni mieszkańcy pogranicza mogli prowadzić tutaj normalne życie" – powiedział parlamentarny sekretarz stanu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann.

Powołał się na przykład Polki, która – jak wskazał – pracując w przygranicznej miejscowości Rieth, a mieszkając w oddalonym o 4 km Nowym Warpnie, przed zamknięciem granic dojeżdżała do pracy rowerem. Obecnie, aby przekroczyć granicę, musi dojechać do - oddalonego o ponad 50 km - Kołbaskowa.

Marszałek Geblewicz podkreślił, że konieczna jest informacja o terminie i zasadach pełnego odmrażania granicy.

"Nie tylko my, samorządowcy, ale również handel, usługi, wszyscy musimy się przygotować do nowych regulacji, do nowych obostrzeń, które pewnie zostaną utrzymane, bo wszyscy chcemy się czuć bezpiecznie" – zaznaczył.

Urząd Marszałkowski zapowiedział, że zarówno marszałek woj. zachodniopomorskiego, jak i przedstawiciele obu krajów związkowych skierują do rządów polskiego i niemieckiego specjalne listy z apelem o jak najszybsze podjęcie działań.

Dolnośląskie

Cztery czeskie kraje (województwa) oraz polskie województwo dolnośląskie zaapelowały w czwartek, 21 maja, o otwarcie polsko-czeskich granic. Chcą szybkiego zniesienia ograniczeń tak, jak ma to nastąpić między pozostałymi krajami V4 oraz Austrią i Niemcami.

Ze strony czeskiej apel wystosowały władze czterech krajów sąsiadujących z Polską: libereckiego, hradeckiego, pardubickiego i ołomunieckiego. Z polskiej strony sygnatariuszem jest urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego. Samorządowcy uważają, że nie istnieją żadne powody, aby zasady obowiązujące na polsko-czeskich granicach różniły się od tych na przejściach innych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Austrii. Grupę Wyszehradzką obok Polski i Czech tworzą też Węgry i Słowacja.

Apel wsparła komisja turystyki Stowarzyszenia Regionów Czech, której przewodniczy hetman samorządu z Hradec Kralove Jirzi Stepan. "Zwracamy się do czeskiego rządu o szybkie zakończenie negocjacji ze stroną polską i ponowne otwarcie granicy" – powiedział agencji CTK. Dodał, że ponowne pełne wznowienie kontaktów będzie wsparciem dla handlu i turystyki lokalnej, która w dużej części zależna jest od klientów z Polski.

"Sytuacja epidemiologiczna na pograniczu (czeskim i polskim) jest podobna i podobne są zasady utrzymywania dystansu społecznego. Nie ma uzasadnionego powodu, aby obecne ograniczenia były utrzymywane" – stwierdzili sygnatariusze apelu.

Wezwanie nawiązuje do zapowiedzi wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Jana Hamaczka o ponownym otwarciu większości przejść granicznych z Niemcami i Austrią już 26 maja br. Regularne kontrole graniczne mają zostać zastąpione przez wybiórcze sprawdzanie podróżnych. Jednocześnie minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek powiedział, że rokowania z Polską o wznowieniu normalnego reżimy granicznego będą najbardziej skomplikowane.

Kontrole na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa zostały przywrócone 15 maja. Obowiązują obecnie do 12 czerwca.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
granice
Dolnośląskie
Zachodniopomorskie