TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zielona Góra: Zaskakujący finał przetargu na kontrole biletów
- Opublikowano: 19.03.2020 18:30:16
Zielona Góra: Zaskakujący finał przetargu na kontrole biletów

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze rozstrzygnął przetarg na wykonywanie usługi kontroli biletów w komunikacji miejskiej.

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze rozstrzygnął przetarg na wykonywanie usługi kontroli biletów w komunikacji miejskiej. Wynik nie był jednak do końca po myśli zamawiającego.

W przetargu swoje oferty złożyły trzy firmy:

  • Kancelaria Wierzyciel sp. z o.o. – 1592112,00 PLN,

  • CP Windykacja sp. z o.o. – 994332,00 PLN,

  • Rewizor sp. z o.o. – 1454844,00 PLN.

Zamawiający miał przeznaczone na to zadanie kwotę 1161756,82 PLN.

Oczywistym więc wyborem była oferta CP Windykacja, jako że jedyna mieściła się w budżecie MZK. Zamawiający poinformował więc o wyborze tej oferty jako najkorzystniejszej i wydawać by się mogło, że to finał przetargu, lecz tak jednak nie było...

Zarzut rażąco niskiej ceny

Miesiąc od wyboru CP Windykacji, MZK poinformowało, że unieważnia wybór najkorzystniejszej oferty i jest zobowiązane do ponownej oceny złożonych ofert. Stało się tak wskutek odwołania złożonego przez Rewizor sp. z o.o. Jednym z zarzutów Rewizora była rażąco niska cena CP Windykacji.

Na skutek odwołania Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok, w którym uwzględniła częściowo odwołanie skarżącego i nakazała zamawiającemu unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty. Jednocześnie CP Windykacja została zobowiązana przez MZK (zgodnie z wyrokiem KIO), do złożenia dowodów dotyczących wyliczenia ceny lub kosztu.

Zdaniem MZK, CP Windykacja nie sprostała temu obowiązkowi i nie przedstawiła wyczerpujących dowodów świadczących o tym, iż cena w jej ofercie nie jest rażąco zaniżona. W szczególności zdaniem MZK, wykonawca nie wskazał co spowodowało możliwość obniżenia ceny oraz stopień, w jakim cena została obniżona dzięki wskazanym czynnikom.

Ponowna ocena ofert

Zgodnie z wyrokiem KIO, zamawiający ponownie dokonał oceny ofert i w świetle powyższego, odrzucił ofertę CP Windykacji, jako ofertę zawierającą rażąco niską cenę.

Na placu boju pozostały zatem – Rewizor i Kancelaria Wierzyciel. Jednak ich oferty cenowe były zbyt wysokie w stosunku do oczekiwań MZK.

Zamawiający nie znalazł na ten cel dodatkowych środków i unieważnił cały przetarg. Niedoszły zwycięzca przetargu miał świadczyć usługi od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Zakres zamówienia

Przedmiotem zamówienia było wykonywanie usługi polegającej na prowadzeniu kontroli biletów za przewóz osób oraz ich uprawnienia do przejazdów, na liniach komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK oraz windykacja i egzekucja należności z tytułu jazdy bez ważnego biletu: papierowego, zakupionego przy pomocy aplikacji mobilnej lub elektronicznego.

Kontrola biletów miała być wykonywana przez wszystkie dni robocze, w soboty, niedziele i święta w każdym miesiącu. W każdy dzień od poniedziałku do piątku za wyjątkiem dni świątecznych miało zostać wykonanych minimum 145 kontroli, z kolei w każdą sobotę i niedzielę - minimum 105 kontroli, a w dni świąteczne - minimum 75 kontroli, w tym również w dniach 24 grudnia oraz 31 grudnia z zastrzeżeniem, że łączna liczba kontroli w miesiącu wyniesie minimum 3 000 kontroli.

Przez kontrolę biletów MZK rozumie wejście kontrolerów do pojazdu komunikacji miejskiej, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie kontroli biletowej MZK i sprawdzenie, czy wszyscy pasażerowie znajdujący się w pojeździe wnieśli opłatę za przejazd, posiadają ważny bilet papierowy lub zakupiony przy pomocy aplikacji mobilnej lub elektroniczny oraz dokumenty stwierdzające prawo do przejazdu ulgowego lub bezpłatnego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
kontroler
Zielona Góra
Wierzyciel
Renoma
Windykacja