TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zielone przystanki także w Białymstoku
TransInfo.pl - Opublikowano: 14.04.2019 17:00:03
Zielone przystanki także w Białymstoku

Jeszcze w tym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku powstaną dwa zielone przystanki autobusowe.

Jeszcze w tym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku powstaną dwa zielone przystanki autobusowe. Otoczone roślinnością wiaty wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.

Zielone przystanki łagodzą skutki zmian klimatu poprzez obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, poprawę mikroklimatu, retencję wód opadowych. Działanie to wpisuje się w realizację opracowanego w tym roku Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Białegostoku.

Zielona miasto

Przystanki na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów będą otoczone trawami ozdobnymi. Na dachach dwóch metalowych wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki. Po ścianach przystanków będą pięły się pnącza.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia nas wszystkich – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chcemy, aby nasze miasto było coraz piękniejsze, czyste i przyjazne mieszkańcom.

Zielony przystanek to dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej – ponad 10 m2 zielonego dachu i 9 m2 roślinnej ściany z pnączy. Rośliny posadzone wokół niego produkują w ciągu roku nawet 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze.


W słoneczny dzień dach na tradycyjnym przystanku rozgrzewa się nawet do 45 st. C. Roślinny dach przystanku obniży temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma także nawet 90% spadającego na niego deszczu w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przystanek
Białystok
  • Marcin Walasik – 14.04.2019

    Tylko w Radomiu póki co jest jeden taki przystanek. Z zielenią na razie ma niewiele wspólnego. Zobaczymy, jak będzie wyglądało utrzymanie tej wiaty. ;)

  • Jean Luc – 14.04.2019

    W Rzeszowie jak dotąd modny jest beton ale co zrobić... Pan prezydent ostatnio wziął się nawet za betonowanie brzegów Wisłoka ;(

  • Bogusław Piecuch – 14.04.2019

    Jak nie będzie kamery to zaraz będą żółte od sików .

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.