TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Znów o KDP, tym razem w Niemczech [FILM]
Tomasz Larczyński, TransInfo - Opublikowano: 16.06.2017 12:08:37
Dunkeltalbrücke na nowej linii w trakcie budowy w 2015 r. / fot. Störfix, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0-DE

Ponad dwie godziny krócej niż dotychczas pojedziemy w przyszłości pociągiem z Monachium do Berlina. Będzie to możliwe dzięki nowej linii kolei dużych prędkości, którą Deutsche Bahn właśnie oddały do użytku - przynajmniej w części.

W ciągu około czterech godzin, pociągiem ICE z Monachium do Berlina (ok. 600 km) – to powinno być możliwe w ciągu sześciu miesięcy. W połowie grudnia nowa linia w Turyngii będzie w eksploatacji. Dziś, o 10:00 DB przeprowadziły pierwszą jazdę na odcinku między Erfurtem a bawarskim Ebensfeld bei Bamberg. Prezes Deutsche Bahn AG Richard Lutz zaprezentował zaproszonym gościom projekt, który jest częścią inicjatywy Niemiecka Jedność (Deutsche Einheit). Poniżej film z wcześniejszego przejazdu roboczego:Nowa, licząca 107 km długości trasa zamyka lukę w szybkim połączeniu między Berlinem i Monachium. Sekcja poprzez Lasu Turyński, mająca 22 tunele i 29 wiaduktów, zalicza się do najbardziej skomplikowanych projektów kolejowych współczesnych Niemiec. Od półtora roku pociągi jadą już po nowej linii o długości 123 kilometrów między Erfurtem i stacją Flughafen Leipzig/Halle. Zarówno na tym, jak i na oddawanym do użytku odcinku prędkość szlakowa wynosi 300 km/h.

Projekt został uchwalony w 1991 roku, w sumie około dziesięciu miliardów € (ok. 40 mld zł). Przed rozpoczęciem budowy, czas przejazdu pomiędzy Berlinem i Monachium wynosił ponad siedem godzin, obecnie to około sześciu godzin.WIĘCEJ
Sprawdź też:
Niemcy
KDP
nowe linie kolejowe

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.